A belső elhárítás a pártállami időszakban a nyilvánosság őreként is tevékenykedett. A kádárizmus rendszerének megszilárdulása után ismét nyilvánvalóvá váltak azok a témák, amelyekről szélesebb körben semmilyen formában nem (vagy csak nagyon torzított módon) eshetett szó.
Az ezekről szóló szűk körű magánbeszélgetéseket a veszélyesnek ítélt állampolgárok esetében a BM III/III. ellenőrizte. A rendszer tabuinak számított a határon túli magyarság helyzete, az „1956-os események”, a szovjet csapatok jelenléte vagy olyan társadalmi problémák mint a szegénység.A már megfigyelt „belső ellenzékhez” kapcsolódó Szegényeket Támogató Alap jelentkezése így nyomban kiváltotta a hatalom ellenintézkedéseit. Az állampolgári önszerveződés ellen a BM III/III. cinikusan „Kéregetők” fedőnéven kezdett nyomozást. Ennek részletei még csak töredékesen ismertek, ám egyes feltárt történetekből (pl. Krassó György „Lidi” aktáiból) jól látható, hogy a belső elhárítás itt is a bomlasztásra törekedett. A karitatív akciókban megtestesülő szolidaritást névtelen levelekkel és hasonló eszközökkel próbálták megtörni, sikkasztással gyanúsították meg a kiválasztott célszemélyeket. Az alábbi napi jelentés a korszak félelmeiről, a megfigyeltek óvatosságáról és a pártállami nyomásgyakorlás módszereiről is adalékokat tartalmaz. Érdemes figyelni a teljes névvel, a monogrammal és a fedőnévvel jelzett személyek elkülönülésére.
NOIJ – összefoglaló jelentés, 1984.06.14. (116)
10. A „SZETA-szeminárium” f hó 12-i összejövetelén Iványi Gábor, az „Evangéliumi Testvéri Közösségek” lelkésze tartott előadást arról, hogy a szegényeknek nemcsak anyagi segítséget kell nyújtani, hanem személyiségüket is meg kell változtatni, hogy a „felfelé vivő útra léphessenek”. Az előadás valláserkölcsi síkon, sem politikai megállapításokat, sem gyakorlati utalásokat nem tartalmazott.
Az összejövetelen mintegy 35-40 főnyi hallgatóság vett részt, köztük a szervezők: „Okoskodó”, „Fürdős”, „Szeges”, „Székes”, stb., néhány szociológus: Sz. Júlia, Gy. Péter, (MTA-SZKI munkatársai), M. Éva és néhány nem azonosított, szociológiával foglalkozó személy. Jelen volt továbbá egy Anthony Zador nevű amerikai egyetemi hallgató.
A „szeminárium” bevezetőjében, majd néhány személlyel folytatott külön beszélgetésben „Okoskodó” közölte, hogy „a rendőrség támadja az előadássorozatot”, készüljenek fel, hogy egy-két órán belül, itt a helyszínen is megjelennek. A szűkebb kört tájékoztatta, hogy a májusi program előadója nem elfoglaltsága miatt maradt távol, hanem mert hivatali felettese „elbocsátással fenyegette”. Tudomásuk van arról, hogy a „KB egyik osztályától” Cs. László (MTA-SZKI igazgatója) is kapott figyelmeztetést, amelyet továbbítottak Sz. Júliának és Gy Péternek.
Mindebből „Okoskodó” azt a következtetést vonta le, hogy a jövőben nem fogják előre kihirdetni az előadót. Keresik az informátort is, akinek révén a „pártközpont” vagy a rendőrség tudomást szerezhet a terveikről.
„Okoskodó” bejelentette, hogy következő összejövetelük június 26-án lesz, „más jelleggel” mint az eddigiek – ősszel pedig szeptember 10. után folytatják ezt a sorozatot.
Az információ megbízható, ellenőrzött.
Intézkedés: folytatják az ellenőrzést.
(III/III)
Fotó: CreativeCommons