Az 1956-os hagyományok éltetői, a kádárizmus történeti-ideológiai alapjait kikezdő egykori résztvevők külön célcsoportot (elhárítási kategóriát) képeztek a BM III/III. Csoportfőnökség számára.
Az évtizedes megfigyelések alapján (a szakmai zsargonban: a kiépített operatív pozíciók révén) a forradalom ügyével foglalkozók terveit valóban naprakészen jelentették a pártállami vezetésnek. Ez a 25 évvel ezelőtti összefoglaló anyag, néhány nappal a Történelmi Igazságtétel Bizottsága (TIB) első nyilatkozata előtt keletkezett:
NOIJ – összefoglaló jelentés, 1988.06.03. (109)
4. Litván György, Hegedűs B. András, Fónay Jenő és Varga Domokos a „Történelmi Igazságtétel Bizottsága” nevében elkészítették a „magyar társadalomhoz” címzett 6 oldalas felhívásukat, melyben a közvéleményhez fordulnak segítségér, hogy „az 1956 november 4-én kezdődött bosszúszomjas neosztálinista restauráció sok száz áldozatának, mártírjának – kiket a 301-es parcella bokorrengetege rejteget – igazságot szolgáltassanak”.
A felhívásban követelik a Rajk-per előtti és utáni perek (Magyar Közösség-, MAORT-, Mindszenty-per stb.) tisztázását és az ártatlanul elítéltek, bebörtönzöttek teljes jogú rehabilitálását, valamint a büntetett előélethez fűződő valamennyi joghátrány felszámolását. Végezetül üdvözlik a magyar emigráció kezdeményezését – Nagy Imre emlékmű állítást (Párizs) –, és mindenkit felszólítanak, hogy „június 16-án helyezzen virágot a 301-es parcellában nyugvó mártírok jeltelen sírjára”.
A Bizottság tagjai a felhívást – melyet eddig mintegy 30 fő írt alá, s további aláírások gyűjtését is tervezik – a közeljövőben el akarják juttatni az MTI-nek és különböző hazai sajtóorgánumoknak.
Az információ forrása megbízható; tartalma részben ellenőrzött.
Intézkedés:
- kiegészítik, pontosítják az információt;
- folytatják a felderítést.
(III/III)
Fotó: Emléktábla a Gerlóczy utca 11. számú ház falán (Wikipédia)