A nyolcvanas években már külön állambiztonsági részleg foglalkozott az illegálisnak minősülő kiadványok, a szamizdat kiadványok készítőivel és terjesztőivel. Egy jellegzetes eset fedőnevekkel:
NOIJ – összefoglaló jelentés, 1987.06.01. (106)
5. „Fürdős” fn. célszemély szervezésében megkezdte működését a „Papírtigris” elnevezésű új, illegális periodika szerkesztősége, amelynek tagjai között van „Csaló”, „Aktivista” és Molnár Tamás. Első teljeskörű megbeszélésükön részletesen megtárgyalták az előállítás, szállítás, tárolás, terjesztés legapróbb körülményeit, módszereit is. Tervük szerint a 30-40 oldalas kiadványt 800 példányban indítják, darabonként 50 forintért. A terjesztők az 5 példányon felüli árusításból 20%, azaz 10 Ft részesedést kapnak. Az induló tőke jelentős részének biztosítását „Aktivista” vállalta az ún. „Duna Alapítvány” pénzeszközeinek felhasználása útján. Erre lehetősége az „alapítványnál” elfoglalt pozíciója révén van.
A megbeszélésen rögzítették a „rendőri beavatkozás” kivédésének lehetőségeit, illetve az ehhez szükséges óvatossági rendszabályok körét is pl.: az előállítás helyszínét lehetőleg a fővároson kívül, olyan „antikommunista nyugdíjasok szomszédságába” kell tenni, akik vélhetően nem tesznek feljelentést a sokszorosítás zaja miatt; „idegen” kocsit kell használni a szállításra, kétszer ugyanazt nem szabad igénybe venni; az azonnal terjesztésre nem kerülő anyagokat a rendőrség számára ismeretlen személynél kell letétbe helyezni, s ide csak a legszükségesebb esetben mehet olyan személy, akit ismernek stb. (óvatosságukat jelzi, hogy a szerkesztőségi megbeszélést séta közben bonyolították le, „Fürdős” felszólítására a lakásban csak általános jellegű témákról beszélgettek, ott „kemény információk” nem hangozhattak el.)
A kiadvány tartalmáról kevés szó esett. Mintegy 10-12 kézirat van készenlétben, amelyek mind az „alternatív”, „önkezdeményező” mozgalmak (környezetvédők, békecsoportok stb.) témaköréhez kapcsolódnak.
A „szerkesztőség” elismerően nyilatkozott „Molnár” nagyvonalúságáról, amiért nemhogy nem tekinti őket konkurenciának, hanem egy igen jelentős összeget ajánlott fel részükre az induláshoz. Ennek realizálására „Dobó” miatt nem került sor, mivel bírságolását ebből fizették ki. „Fürdős” értékelése szerint „Dobó” „… Bután szervezi meg a sokszorosítást, sorozatosan lebukik, s ha ez megtörtént, tartja a markát, hogy segítség ki a vezető ellenzékiek. Ennek következménye az is, hogy „Molnár” által a „Papírtigris” beindítására szánt összeg elveszett.”
Az információ ellenőrzött.
Intézkedés: külön terv alapján folytatják az ellenőrzést.
(III/III)