A BM III/III. Csoportfőnökség beosztottjai az "összbelügyi szemlélet" jegyében folyamatosan együttműködtek más állambiztonsági részlegekkel is. Így például a népi értelmiség megfigyelésére indított "Subások" fedőnevű nyomozásba, amint az alábbi napi jelentés is mutatja, bekapcsolódott a hírszerzés (BM III/I) is.
NOIJ – összefoglaló jelentés, 1979.05.25. (120)
5. Az ausztriai Mönichkirchenben május első hetében megtartották az EPMSZ (Európai Protestáns Magyar Szabadegyetem) „Akadémiai Napok” c. rendezvénysorozatát, amelyen az MNK-ból 6 fő vett részt. A hivatalos rendezvényeken nyilt ellenséges propagandát nem tapasztaltam. Az emigráció képviseletében jelen volt többek között Borbándi Gyula, Molnár József, Cs. Szabó László. Az RSZK-t Sütő András és Szőts Géza képviselte. A rendezvény időpontja egybeesett Sütő Herder-díj átadásával. A főszervező Szépfalusi István volt.
A magánbeszélgetéseken elhangzott többek között, hogy miért van szüksége az MNK-nak szovjet orientációra., amikor a Nyugat sokkal fejlettebb; Moszkva irányítása mellett nem lehet önálló politikát folytatni. Sz. Szabó azt fejtegette, hogy közös érdek „az asztal alatti kézfogás” és együttműködés, amelynek megvalósításán ő is hajlandó munkálkodni.
Az EPMSZ keretén belül működtetik a „Könyvbarátok Köre” c. szervet, amely kiadványok terjesztéséből tartja fenn magát. Legutóbbi két kiadványuk: Hanák Tibor marxizmust támadó, annak haladó voltát kétségbe vonó írása, valamint Szelényi-Konrád: „Az értelmiség útja…” c. tanulmánya.
(III/III)
Az információ forrása megbízható, ellenőrzött; tartalma részben ellenőrzött.
Intézkedés:
- Az információt megküldik a BM III/I-7 Osztálynak.
- Felhasználják a „Subások” fn. bizalmas nyomozáshoz.