Az állambiztonság kiemelten foglalkozott a katonai szolgálatot különböző okokból megtagadó fiatalokkal. 1988 áprilisában ilyen ügyekben kiszabott ítéletek miatt 185 fő töltötte szabadságvesztéses büntetését.
Az állampolgári engedetlenség e formájának terjedéséről a politikai vezetés naprakészen értesülhetett:
NOIJ – összefoglaló jelentés, 1987.04.28. (83)
(...)
2. A „Keszthelyi Zsolt Bizottság” f. hó 27-én – a tárgyalás napján – megkezdte egy „Tisztelt Polgártárs” megszólítású tiltakozó röpcédula terjesztését. A röpcédula – amely kiadói jelzése szerint a Demokrata 1987/4 sz. melléklete – azt állítja, hogy: „Magyarországon békés fiatalok ezreit ítélték hosszú börtönbüntetésre, mert megtagadták a fegyveres katonai szolgálatot”.
A röpcédula az alábbi követeléseket tartalmazza:
-Magyarországon el kell törölni a kötelező katonai szolgálatot és a sorozást;
-amíg ez a távolabbi cél megvalósulhat, lehetővé kell tenni a szabadon választható békeszolgálatot; önkéntes betegápolókra és idősgondozókra nagyobb szükség van, mint egy alacsony színvonalú és túlméretezett hadsereg katonáinak amúgy is túl hosszú bezártságára.;
-ameddig a megfelelő új törvényi biztosítékok létrejönnek, addig amnesztiával szabadon kell bocsátani azokat, akiket a katonai szolgálat lelkiismeret okokból történt megtagadása miatt börtönbe vetettek, és le kell mondani pörök kezdeményezéséről.
A röpcédula aláírói: Keszthelyi Zsolt Bizottság, Bognár Sarolta, Holczer Tibor, Kiszely Károly, Nagy Jenő, Perlaki Tamás, Tamás Gáspár Miklós.
Az információ ellenőrzött.
Megjegyzés: eddig öt ilyen röpcédula került az ELTE BTK épületéből a szerv birtokába.
Intézkedés:
- megkísérlik akadályozni a terjesztést;
- az objektumok átvizsgálását és a szükséges szignalizációk elkészítését folyamatosan végzik.
(III/III)
Fotó: Fortepan