Az állambiztonság a kezdetektől nyomon követte a Soros György által Magyarországon létrehozott alapítvány működését. A szervek elsődleges feladata az ellenzékinek minősülő személyekkel kiépített kapcsolatok felderítése (esetleges manipulálása) volt. Közben egy esetleges bomlasztó akció érdekében a szervezeten belüli ellentéteket is rögzítették.
NOIJ – összefoglaló jelentés, 1987.06.22. (121)
3. Vásárhelyi Miklós F-dossziés személy a Soros Alapítvány magyarországi megbízottja. Arról tájékoztatta egy, az MTA-nál dolgozó kapcsolatát, hogy Soros György – saját számításai szerint – ebben az évben 4 millió dollárt adott alapítványa költségeire. Mivel tervei között szerepel, hogy a Szovjetunióban is hasonló alapítványt létesít, ezért a forinttérítéses dollárt a következő évtől 1 millióra karja csökkenteni.
Vásárhelyi ezt a lépést negatívan ítéli meg, véleménye szerint ugyanis a csökkentés következtében a magyar kormánynak és az MTA-nak „elmenne a kedve az egész alapítványtól”, mert részükről az volt a lényeges, hogy az országba minél több dollár jöjjön be.
Az információ forrása megbízható, ellenőrzött; tartalma részben ellenőrzött.
Intézkedés:
- pontosítják, kiegészítik az információt;
- folytatják az ellenőrzést;
- az alapítvánnyal kapcsolatos fejleményeket figyelemmel kísérik.
(III/III)
NOIJ – összefoglaló jelentés, 1987.06.22. (121)
4. Az ELTE Jogász Szakkollégium 400 000 forintos támogatást kap a Soros Alapítványtól egy „Századvég” című kiadványsorozat elkészítésére. Ebben a sorozatban tervezik megjelentetni egyebek között Bába Iván „Trianon Csehszlovákiában” című munkáját és egy Bibóról szóló tanulmányt is.
Az információ forrása megbízható, tartalma részben ellenőrzött.
Intézkedés:
- folytatják a bizalmas nyomozást.
- Tájékoztatják az egyetem vezetését.
(III/III)